JAKÁ JSOU REÁLNÁ RIZIKA U JEDNOTLIVÝCH TYPŮ ÚSCHOV A LZE JIM PŘEDCHÁZET?

Bankovní úschova

Bankovní úschovy jsou administrativně náročnější a nepatří mezi nejlevnější, klienti je ale považují za nejbezpečnější a poptávají je stále častěji.

Rizika

  • Zpronevěra: toto riziko zde není.
  • Krach banky: malé riziko. Předejít mu lze výběrem velkého bankovního domu a z výběru vyloučit např. družstevní záložny.
  • Chyba nebo omyl banky: riziko je minimální a v případě, že banka způsobí klientovi škodu, je možné požadovat její náhradu. Pravděpodobnost, že ji banka nahradí, je vysoká.

V případě krachu banky vyplácí peníze vkladatelům tzv.  garanční fond. U úschov kupní ceny z prodeje nemovitosti je pak vyplácena částka do limitu 200.000 EUR na každého jednotlivého vkladatele. Bude-li částka vyšší, pak musí klient uplatnit pohledávku u likvidátora banky, který věřitele vyplácí z peněz, které se podaří odprodejem majetku získat.

Rizika spojená s bankovní úschovou jsou tedy opravdu minimální (prakticky žádná) a problém s rychlostí a cenou jsme v ABESu vyřešili. Naši klienti mohou využívat  úschovu v UniCredit Bank za poplatek bance 3 000 Kč. Díky automatizaci je kompletní smluvní dokumentace k dispozici ihned a podpis na jedné za 101 poboček je možný do 3 dnů.

 

  Advokátní úschova

Advokátní úschova patří mezi nejčastější typ úschov a pokud zvolíte AK v souladu s radami níže, pak je i advokátní úschova velmi bezpečná.

Rizika:

  • Zpronevěra: riziko existuje. Byť se Advokátní komora snaží dělat opatření k minimalizaci tohoto rizika, nezaručují, že ke zpronevěře nedojde. Proti zpronevěře není advokát pojištěn.
  • Krach banky: riziko existuje, byť je málo pravděpodobné a advokáti v takovém případě nenesou odpovědnost za vložené prostředky, plnit bude garanční fond případně likvidátor (viz výše).
  • Chyba nebo omyl advokáta: riziko existuje a pokud tím advokát klientovi způsobí škodu, je možné požadovat náhradu, pro klienta není rozhodující, zda ji uhradí advokát nebo jeho pojišťovna. V obou případech však není jisté, zda nebude nutné nárok uplatnit prostřednictvím soudní žaloby.

Jak snížit riziko zpronevěry?

Vyžádejte si v AK tzv. transparentní úschovu, kterou má AK povinnost poskytnout, a banka pak klientům posílá notifikace o pohybech na úschovním účtu.

Déle doporučujeme pro snížení rizika volit AK, kde je více advokátů namísto samostatného advokáta. Záruku ale ani v tomto případě klienti nemají.

 

  Notářská úschova

Notářská úschova je z důvodu vysoké ceny podle notářského tarifu využívána nejméně, je také na rozdíl od advokátní úschovy méně transparentní. 

Rizika:

  • Zpronevěra: riziko malé, ale existuje. Při zpronevěře za peníze neručí stát, jak si někteří klienti myslí. Notáři nemají povinnost poskytovat tzv. transparentní úschovu jako advokáti.
  • Krach banky: stejné jako u advokátů, viz výše.
  • Chyba nebo omyl notáře: riziko existuje a pokud tím notář klientovi způsobí škodu, je možné požadovat náhradu, v tomto případě je však možné obrátit se také na stát, došlo-li k nesprávnému úřednímu postupu.

 

  Úschova realitního zprostředkovatele

Zákon o realitním zprostředkování umožňuje poskytnout úschovu kupní ceny při splnění řady podmínek. Není tedy pravda, že RK úschovy poskytovat nesmí, jak občas slyšíme, ale v praxi se už využívají minimálně.

Rizika:

  • Zpronevěra: riziko existuje, ale v posledních letech nedošlo k žádnému většímu případu.
  • Krach banky: stejné jako u advokátů, viz výše.
  • Chyba nebo omyl realitního zprostředkovatele: opět podobně jako u advokátů, viz výše. Kvalitní profesní pojištění s dostatečně vysokými limity plnění pomáhá zlepšit bezpečí finančních prostředků klientů v případě chyby makléře.

Pojištění nikdy nekryje zpronevěru!

Převzato z ABES.CZ





Sdílej článek:

Doporučené články


26.05.2020

MALÝ, VELKÝ, V CENTRU NEBO DÁL? JAK VYBÍRAT BYDLENÍ

Dávno neplatí, že kupujeme jednu nemovitost na celý život. Přesto se jedná o investici na mnoho let. Jinak se rozhodujeme při pořízení startovního bydlení a jinak, když hledáme bydlení ideální pro malé děti. Jaké přednosti a nevýhody mají jednotlivé varianty?

Více informací

29.04.2020

NEJISTÁ BUDOUCNOST PROCENTNÍCH SAZEB HYPOTÉK

V souvislosti s bojem s koronavirovým onemocněním se řada obchodů a transakcí zcela zastavila. Výrazný propad zájmu o nákup nemovitostí zaznamenává i realitní trh. Jak na to budou reagovat banky? Co se stane se sazbami hypotečních úvěrů?

Více informací

© Copyright 2024 Realitní kancelář Centrum | Jana Jirková

Vytvořili v: