DAŇ Z NEMOVITOSTÍ U POZEMKŮ A JAK NA DANI UŠETŘIT V ROCE 2019

Situace je o to závažnější v tom, že se legislativa v posledních měsících v tomto ohledu nezměnila. Jen se pravděpodobně úřady rozhodly, že zde leží peníze, které zkusí vybrat na daních.
Celý problém se vlastně týká zákona o dani z nemovitých věcí. Asi každý ví, že se u nás platí daně z nemovitostí, které se mimo jiné týkají pozemků. Z logiky věci vyplývá, že čím bude hodnota pozemku větší a bude v lepší lokalitě, budou se z něho odvádět i vyšší daně. Ale co když je to naopak? Co když vlastníte pozemek, který nemůžete užívat, protože se k ničemu nehodí? Co když vlastníte nějakou mez, remízek, větrolam nebo kus neplodné „skály“, kterou nelze nijak využít?
I na to zákon myslí a takové nemovitosti jsou od daně z nemovitostí osvobozeny. Problém je ovšem v tom, že se finanční úřady zaměřily na to, jak je přesně nemovitost zapsána v katastru nemovitostí. Zákon se totiž na „stejné“ nemovitosti dívá různě podle toho, jak jsou v katastru zapsány. Proto se úřady rozhodly, že vyzvou vlastníky takových nemovitostí k zaplacení vyšší daně a nechají na nich, jak se k situaci postaví. Někteří vlastníci se brání, ale někteří neví jak. Proto vznikl i tento článek. V případě, že vlastník spor prohraje, může být daň třeba desetinásobná.
Daň z nemovitostí a osvobození od placení daně
Daň z nemovitostí upravuje Zákon o dani z nemovitých věcí č. 338/1992 Sb. a co se týká problematiky osvobození od daně, bude vás zajímat hlavně §4 písm. k).

Pokud vás zajímá více detailů, jak se vypočítává daň z nemovitostí a jaké je vyjádření Finanční správy, neváhejte mne kontaktovat.

Nezapomeňte daň z nemovitosti zaplatit do 31.5.


Sdílej článek:

Doporučené články


25.03.2024

JAKÁ JSOU REÁLNÁ RIZIKA U JEDNOTLIVÝCH TYPŮ ÚSCHOV A LZE JIM PŘEDCHÁZET?

Přemýšlíte nad tím, jak bezpečně uschovat své finanční prostředky? Zjistěte, které typy úschov nabízejí nejvyšší bezpečnost a jak se vyvarovat potenciálních rizik. Od bankovních úschov přes advokátní a notářské až po realitní zprostředkovatele – každá má své specifika.

Více informací

26.05.2020

MALÝ, VELKÝ, V CENTRU NEBO DÁL? JAK VYBÍRAT BYDLENÍ

Dávno neplatí, že kupujeme jednu nemovitost na celý život. Přesto se jedná o investici na mnoho let. Jinak se rozhodujeme při pořízení startovního bydlení a jinak, když hledáme bydlení ideální pro malé děti. Jaké přednosti a nevýhody mají jednotlivé varianty?

Více informací

© Copyright 2024 Realitní kancelář Centrum | Jana Jirková

Vytvořili v: